Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, która zdecydowanie ułatwia prowadzenie księgowości oraz pozwala korzystać ze stawek podatku uzależnionych od charakteru prowadzonej działalności. W tej formie podatek odprowadza się od przychodu, nie od dochodu. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ryczałt i jak go obliczyć.
Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania. Rozliczając się w ten sposób z fiskusem, podatek płacisz od przychodu i nie rozliczasz kosztów jego uzyskania. Prowadzisz uproszczoną księgowość pod postacią ewidencji przychodów. Na ryczałt możesz zdecydować się wraz z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, ale możesz też przejść na niego w trakcie funkcjonowania firmy.
Opodatkowanie ryczałtem reguluje Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Ustawa przewiduje różne wykluczenia. Podatku w zryczałtowanej formie nie odprowadzisz w przypadku działalności polegającej m.in. na prowadzeniu apteki czy handlu częściami samochodowymi, a także dokonując transakcji z byłym lub obecnym pracodawcą. Ponadto istnieją limity w zakresie wysokości osiąganych przychodów. Z ryczałtu możesz skorzystać, jeżeli Twój przychód z tytułu działalności gospodarczej w minionym roku podatkowym nie przekroczył 2 000 000 euro (w przeliczeniu na złotówki). Jeśli prowadzisz spółkę, przychody wspólników sumują się. Górna granica przychodów nie dotyczy debiutujących przedsiębiorców, którzy nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Podatek w formie ryczałtu należy opłacać od osiągniętych przychodów i nie można odliczyć kosztów. W zależności od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej podczas obliczeń uwzględniasz inną stawkę ryczałtu. W 2025 roku obowiązuje 10 stawek:
17%,
15%,
14%,
12,5%,
12%,
10%,
8,5%,
5,5%,
3%,
2%.
Przykładowo, dla przychodów osób wykonujących wolny zawód obowiązuje stawka 17%, natomiast ryczałt dla lekarza wynosi 14%. Oczywiście możesz opłacać ryczałt według kilku stawek, gdy świadczysz różne usługi lub sprzedajesz różnego rodzaju towary. Ile wyniesie ryczałt w Twoim przypadku? Aby to sprawdzić, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora ryczałtu online. Wystarczy wybrać rok złożenia wniosku o założenie działalności gospodarczej, a następnie wpisać jej rodzaj lub kod PKD.
Pamiętaj, że podstawę do opodatkowania stanowi suma wszelkich przychodów – zarówno tych osiągniętych z tytułu sprzedaży towarów bądź usług, jak i innych związanych z działalnością gospodarczą. Jeśli jesteś vatowcem, do podstawy nie wliczasz należnego do zapłaty podatku VAT. Ponadto od sumy przychodu odejmujesz składki na ubezpieczenia społeczne oraz część opłaconych składek zdrowotnych. Możesz rozliczać się z urzędem skarbowym w systemie miesięcznym lub kwartalnym.
Ryczałt ewidencjonowany wiąże się z koniecznością odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości zależnej od uzyskanego w ubiegłym roku przychodu. Zatem co miesiąc na konto ZUS trafi identyczna kwota. Wysokość składki wynosi 9% wartości podstawy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możliwe jest częściowe odliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie, które pozwala odliczyć aż 50% jej wartości.
Artykuł sponsorowany.